Історія кінотеатрів Вінниці

Від найстарішого кінотеатру у Вінниці де збереглося обладнання, якому багато років, до наймолодших з супер крутим і коштовним обладнанням. Кінотеатри Вінниці  – перші точки де можна побачити фільм, який вийшов у прокат. Інколи, особливо на прем’єру фільму стоять черги, а інколи можна сидіти у залі на самоті і насолоджуватись переглядом фільму без інших людей. Стаття про кінотеатри Вінниці, які працюють. І про тих екземплярів Вінницького кінопоказу, яких уже немає. Далі на vinnytsia-trend.

Кінотеатр “Родина”

Найстаріший серед представників у Вінниці. Приміщення було збудоване у 1890 році, раніше на 40 років, від Київського “Жовтня”. Перший показ фільму у Вінниці відбувся 1911 року, до речі перший фільм у світі було продемонстровано в Парижі у 1897 році. У дореволюційні часи у приміщенні кінотеатру проходили дворянські збори і працював ілюзіон, який мав назву “Амбрось”, який був названий в честь грецької богині – Амброзії.

Перший кінозал у місті було створено Єфімією Добржанською і Констнтином Ловицьким в садибі Миколи Недєльського, який був місцевим лікарем. 

Влада у місті змінювалась, змінювалась і назва кінотеатру: “Амбрось”, “Театр Мініатюр”, “Ампір”, “Червоні крила”. 

Офіційно запрацював у приміщенні кінотеатр під назвою “Родина” у 1945 році.

Фільм до показу готує велика кількість людей, а глядач це остання ланка, яка переглядає фільм. Кіно у кінотеатрі починається з кабінки кіномеханіка. Раніше фільми “крутили”, а сьогодні фільми показує комп’ютер через проектор. В кінотеатрі “Родина” остання стрічка, яку крутили на бобінах була український  “Поводир”. Кіномеханік – людина , яка відповідає за показ фільму. Коли фільми були на бобінах то ділились спочатку на 10 хвилинні уривки, а потім на 20 хвилинні. Їх потрібно було об’єднувати для показу повноцінного фільму. Для того, щоб кіномеханік знав коли переставляти бобіни був спеціальний звук, який фіксується на плівці. Інколи кадри не збігались, але кіномеханіку потрібно було під час показу фільму якісно “склеїти” кадри. Бобіна могла мати вагу від 2 до 4 кілограм. 

Фільм в кінотеатрі “Родина” демонструється з трьох проекторів.

Головний кіномеханік Віра Худик, яка працює в “Родині” з 1973 року розповідає, що передивилася всі фільми. Дійшла до висновку, що нові фільми, це перезняті старі з кращими спецефектами. Оригінального і дійсно нового дуже мало. 

Повідомляє нам vn.20minut.ua/Kino/

Кінотеатр імені Михайла Коцюбинського

В кінотеатрі імені Коцюбинського почали показувати фільми ще на початку 1930 – х років і досі кінотеатр продовжує активно працювати. Історія кінотеатру розпочинається з першого відкриття, яке відбулось 12 вересня 1931 року. Із вирізки в газеті “Ленінський шлях”, цитуємо:

“Відкриття нового кіна. 12 вересня у Вінниці врочисто відкрито новий кіно-театр імені Коцюбинського. На відкритті театру, крім численних представників трудящих Вінниці, були представники центральної комісії для увічнення пам’яті Коцюбинського, спілки українських пролетарських письменників та управи тресту українфільм.

Промовці – від МПК т. Лісняківський, від імені Вінницької комісії для увічнення пам’яти Коцюбинського – т. Межуєв, від центральної комісії – тов. Савченко, від письменників – тов. Панів, від ЦК МОПРу тов. Казіницька й інші відзначили відкриття нового кіна як одну з перемог на культурному фронті, як ще один здобуток у будівництві української пролетарської культури.

Після урочистої частини демонстровано уривки з кількох кращих фільмів радянської кінематографії.”

Назви фільмів, які демонструвалися на першому показі в кінотеатрі, нажаль, не збереглися. До початку Великої вітчизняної війни будівля кінотеатру мала зовсім інший вигляд, як ми звикли бачити. Під час перебування фашистів у Вінниці кінотеатр не припиняв працювати. Нова влада назвала його на німецькій мові “Palast Lichtspiele”, що з перекладу на українську мову означає “Палац гри світла”. В 60 – роках фасад будівлі змінили і збудували колони та другий поверх.

В кінотеатрі імені Михайла Коцюбинського фільми демонструють на комп’ютері. Останній фільм, який був на плівці – “Аватар”, демонстрували в грудні 2009 року. Після того усі фільми демонструють в “цифрі”.  Фільми приходять до кінотеатру від дистриб’юторів на жорсткому диску, і доставляються звичайною поштою. Крім того до кожного фільму є свій код, без якого демонстрація неможлива. Код видається на певний час, після закінчення часу код не працює і демонстрація заборонена. Після завершення сезонів показу фільм відправляється або назад до дистриб’ютора, або в інше місто, за домовленістю.

Прості фільми демонструють через проектор на екран, а фільми у форматі 3D демонструють через спеціальну плівку, яка фіксується на проекторі.

В кінотеатрі імені Коцюбинського існують свої забобони. Наприклад, в касі, з ранку ніколи не продадуть перший квиток жінці, завжди чекають, щоб першим покупцем був чоловік.

Були в кінотеатрі і аншлаги, найбільший попит викликала показ стрічки “50 відтінків сірого”, яка демонструвалась на день Святого Валентина у 2015 році. Черга за квитками була аж до міської ради. 

Найбільший зал кінотеатру вміщує 206 місць. 

За рік в кінотеатрі демонструють близько 100 фільмів. За місяць середня кількість глядачів, які відвідують театр від 5 до 7 тисяч. Найбільш відвідуваний день тижня у кінотеатрі – неділя (напевно тому, що у багатьох людей у цей день на роботі вихідний). Повідомляє нам vinbazar.com/news/

SmartCinema – розумний кінотеатр

Взагалі інший формат кінотеатру. Відрізняється від попередніх передовими технологіями, які застосовуються для покращення атмосфери та сприйняття фільму. Технології, які застосовуються в кінотеатрі: 3D, Vibro 4D та Sound+. Це мережа кінотеатрів, яка присутня в багатьох містах України. Кінотеатр має додаток в якому можна придбати квитки. Широкий вибір фільмів, до 10 у прокаті одночасно.

Кінотеатр, якого немає – “Росія”

Кінотеатр, який вражав своїми розмірами. В 50-60 рр. ХХ століття Вінниця почала кардинально змінювати свій вигляд. Біля центрального мосту на пагорбі вирішили збудувати кінотеатр на величезну, за рамками тих років, кількість місць – 1200. Під будівлею в пагорбі було збудоване величезне бомбосховище, яке виконувало роль паркінгу. Збудований кінотеатр був перший в Україні широкоформатний кінотеатр, тобто усі новинки кіноіндустрії з’явилися спочатку на його екрані. В кінотеатрі фільми демонструвалися за допомогою п’яти кінопроекторів з різними розширеннями, тобто оснащення дозволяє демонструвати фільми різного формату. Зал було оснащено за останнім словом техніки: сучасна акустика, якісна вентиляція, стеля та стіни побудовані так, щоб покращувати акустику. Споруда тих років була окрасою для міста і місцем, де створювали фото для альбомів.

Кінотеатр виконував свої функції до 1994 року. Влада віддала приміщення в оренду, і фільмами уже ніхто не займався. Будівля виконувала різноманітні функції: ресторан, дискотека, виставка, волонтерський центр. Місцеві активісти намагаються відстояти для будівлі краще майбутнє. Потихеньку повертається кіно, влітку на майданчику попереду будівлі демонструють фільми. Повідомляє нам vn.depo.ua/ukr/vn.

Діючі кінотеатри запрошують на перегляд нових фільмів. Афіші постійно оновлюються і насичені фільмами різних країн. Зустрічаються також українські кінострічки достойної якості та насиченого змісту.

Comments

.,.,.,.