Дитячий ляльковий театр у Вінниці

Історія дитячого лялькового театру починається з далеких 30-х років ХХ століття. Найстаріший ляльковий театр в Україні було засновано у 1938 році на базі самодіяльного лялькового театру. Саме в ті роки до міста приїхав Вітольд Нейбранд-Ковешко, який був професійним режисером, і став першим художнім керівником нової театральної трупи. Перша вистава молодого театру “Чарівні жорна” відбулась 10 жовтня 1937 року, саме ця дата офіційно вважається датою заснування лялькового театру у Вінниці. Далі на vinnytsia-trend.

Початок

Пройшло небагато часу від прем’єри в театрі, як художній керівник В. Нейбранд-Ковешко пішов з театру.  На його місце став Володимир Шестак – відомий в Україні лялькар, був одним із засновників лялькового театру, член УНІМА (міжнародна організація діячів театрів ляльок, яка об’єднує лялькарів в усьому світі, найстаріша та найосяжніша лялькова організація у світі). Володимир Шестак – заслужений діяч мистецтв УРСР, Заслужений артист УРСР. Працюючи в театрі майже 40 років був актором, директором і головним диригентом в театрі ляльок.

З початком Великої вітчизняної війни усі чоловіки з театру пішли на фронт. За відсутності великої кількості театрального персоналу театр змушений був припинити роботу.

Відновлення роботи

Після закінчення війни 27 січня 1945 року під керівництвом В. Шестака робота театру почала відновлюватись. В червні 1946 року відбулась перша повоєнна прем’єра у театрі “Юні патріоти” авторства Ю. Заховая. Наступні вистави “Казка партизанського лісу” і “Лісові друзі” авторства В. Шестака і Є. Ровенського. Вистава “Лісові друзі” зайняла друге місце на Всеукраїнському огляді театрів ляльок у 1946 році.

У 1950-60 рр. за авторства В. Шестака і художником Павлом Драчем було створено для юних глядачів ряд вистав: “Царівна-жаба”, “Буратіно”, “РВР”, “Фініст – ясний сокіл”, “Сонячні промені”, “Алі Баба і сорок розбійників”, “Хлопчик із зеленого стручка”. Геніальні автори створили і для дорослих декілька вистав: “Майська ніч” і “Сорочинський ярмарок” за М. Гоголем. 

Починаючи з 1961 року відбувається плідна співпраця лялькового театру з Григорієм Усачем (вінницький  драматург, прозаїк і поет). Його 17 творів-п’єс вперше втілено у життя на сцені Вінницького лялькового театру, а потім вони підкорили світ.  

Увесь цей час театр має пересувний статус. І тільки в 1966 році театр отримав постійне місце, приміщення, яке знаходиться на вулиці Льва Толстого 6.

В 1970 – х роках лялькарі Вінницького театру вперше створили україномовну виставу для дорослих за твором І. Котляревського “Боги, чорти, люди”.

Починаючи з 1982 року головним режисером театру став Володимир Лісовий. У 80 – х роках була закладена основа репертуарної афіші театру. Вистави тих часів для малюків: 

 • “Мишенятко Мицик” Юрія Череповецького;
 • “Наш веселий колобок” і “Як козак короля провчив” Г. Усача;
 • “Ще раз про Червону Шапочку” С. Єфремова.

З творами Вінницький ляльковий театр гастролює по Україні, Росії і Молдові.

На початку років незалежності України, а саме в 1993 році в приміщенні театру була здійснена грандіозна перебудова. Розпочався систематичний показ вистав для глядачів. Вінницький театр ляльок обрав для себе ім’я “Золотий ключик”. 

Відомі актори

В 1995 році головним режисером театру став Микола Ніколюк (Заслужений артист України).

Відомі митці, які працювали у театрі:

 • Анатолій Кривенко (Заслужений артист УРСР);
 • Юрій Сікало (Народний артист України);
 • Володимир Долгополов (заслужений діяч мистецтв Росії);
 • Михайло Захаревич (Народний артист України, генеральний директор Національного драматичного театру імені Івана Франка);
 • Олександр Кікоть (Заслужений артист Росії);
 • Анатолій Овчаренко (Народний артист України).

Працівники театру:

 • Михайло Драчук, колишній актор і конструктор ляльок;
 • Тамара Середенко, спочатку актриса, а потім художник-модельєр;

Актори театру:

 • О. Васютинська;
 • О. Шестак;
 • А. Шелудько;
 • В. Кушніренко;
 • А і Н. Мединські;
 • М. Дендюк;
 • С. Шорохов;
 • С. Венгер;
 • В. Лісова;
 • М. Ніколюк, О. Васютинський, В. Кривобок, Р. Шрубенко – Заслужені артисти України;
 • П. Драч – головний художник театру;
 • А. Гладкова  – Заслужена працівниця культури України;
 • Ральф Мархлевський – композитор і Заслужений працівник культури України.

Акторський склад

Діючий склад працівників Вінницького лялькового театру “Золотий ключик”:

 • Олександр Свіньїн – головний режисер театру і Заслужений діяч мистецтв України;
 • Тетяна Шабанова – головний художник театру;
 • Михайло Байдюк – директор і Заслужений працівник культури України.

Основний акторський склад: Олена Андрушко (Заслужена артистка України), Євдокія Венгер, Тетяна Свіньїна, Сергій Бабельчук, Олександр Гончарук, Людмила Дюкарева, Олександр Корнєєв, Олена Сухоставська, Галина Тарусова, Юрій Марцінов, Марія Куфімська, Ірина Огородник, Юрій Марцинів, Вікторія Фільваркова.

Майстри з виготовлення ляльок: Наталія Павлова (художник), Володимир Кравець (художник-декоратор), Анатолій Молдован (конструктор ляльок).

З театром постійно співпрацюють композитори: Юрій Кондрацький і Віктор Алєксандров.

Молоді працівники: Людмила Ганська, Дарья Вдовина, Олександра Свіньїна – молоді актори. Олександр Покуца – молодий художник.

За історію існування Вінницького театру зіграно більше 400 вистав. В театрі звучить репертуар від різноманітних казок світу до сучасної дитячої драматургії.

Гастролі театру відбувалися в таких країнах: Україна, Росія, Молдова, Польща, Румунія, Литва. Гастролюючи по Вінниччині театр відвідав всі райони області. 

За видатні досягнення театру в 2007 році надано статус академічного. 15 вересня 2019 року отримав нове приміщення, яке знаходиться на вулиці Хмельницьке шосе 7, де показує вистави і чекає своїх глядачів. Про це йдеться на сайті puppet.vn.ua/pro-teatr/istoriia-teatru

Репертуар

В репертуарі театру від дня заснування грали такі вистави для дітей та дорослих:

 • 1938-1941 рр. – “Чарівні Жорна”, “Про попа і його наймита Балду”, “Пригоди Буратіно”, “В горах Сурамі”, “Як мужик двох генералів прогодував”, “За щучим велінням”, “Червона квіточка”, “Білий пудель”.
 • 1945-1955 років  – “Юні патріоти”, “Казка партизанського лісу”, “Гусеня”, “Лісові друзі”, “Маєчка-господарочка”, “Дід Мороз”, “Хлопчик з Княж-озера”, “Лисичка-сестричка”, “За щучим велінням”, “Іван-Царевич і сірий вовк”, “Аладін”, “Мачуха”, “Андрій – стрілець і Марія-голубка”, “Кіт і Заєць”, “Червона шапочка”, “Івасик-Телесик”, “12 місяців”, “Ріпка”, “Теремок”, “Чорний вальс”, “РВР”, “Зайка-зазнайка”, “Микита – російський богатир”, “Юлин іспит”, “Снігуроньчина школа”, “Дід та журавель”, “Півник”, “Буратіно”, “Сорочинская ярмарка”, “Золоті зерна”.
 • 1956 – 1966 рр. – “П’ятак і п’ятачок”, “За праве діло стій сміло”, “Пташине молоко”, “Вовк та семеро козенят”, “Чудесна сила”, “Фініст – ясний сокіл”, “Морозко”, “Чарівне яблуко”, “Майська ніч”,  “Друзі”, “Непосида, м’якуш і нетак”, “Сонячні промені”, “Пригоди в зачарованому місті”, “Старе добро не забувай”, “Дівчинка і ведмідь”, “Дюймовочка та її друзі”, “Друзі з палацу радості”, “Щоб щастя мати, треба працювати”, “Іван ріпа і 12 апостолів”, “Оленка”, “Поросятко Чок”, “Хлопчик із зеленого стручка”.
 • 1967 – 1977 рр. – “Великий Іван”, “Пригоди Тука”, “Один плюс один”,“Справжній товариш”, “Пригоди Піфа”, “Чортів млин”, “Боги, чорти, люди”, “Котик-воркотик”, “Мишенятко Мицик”, “Подорож у мрію”, “Наш веселий колобок”, “Нові пригоди Піфа”, “Донька білої берези”, “Горіхова лозина”, “Велетень і відьма”, “Алі Баба і розбійники”, “Банка меду”, «Казка про попа та наймита його Балду», “Жменя сміху”, “Півник та соняшник”, “Подорож за сонячними піснями”, “Як у чубасика сміх украли”, “Маленька фея”, “Котигорошко”, “Країна трьох НІ”, “Автоказка”.
 • 1978 – 1988 рр. – “День Кутясика і Кутилки”, “Спадщина Бахрома”, “Чарівний корінець”, “Веселі ведмежата”, “Маленький співець”, “Онук Чорногора”, “38 папуг”, “Данкове серце”, “Кошеня на ім’я Гав”, “Іван Царевич і Сірий вовк”, “Пушок – чарівник”, “Легенди синіх гір”, “Дідусева внучка”, “Таємничий гіпопотам”, “Веселий маскарад”, “Я – курчатко, ти – курчатко”, “Два майстри”, “Веселе мишеня”, “Троє поросят і сірий вовк”, “Військова таємниця”, “Гуси-Лебеді”, “Малята-Кармалята”, “Кіт у чоботях”.
 • 1989 – 1999 рр. – “Золотоволоска”, “Принцеса на горошині”, “День народження Бутуза”, “Слово честі”, “Гноми доброї Білосніжки”, “Пригоди мисливця Дамая”, Таємниці будинку каченят”, “Запеклі вороги”, “Гусеня”, “Усміхнись, малюк”, “Ковбойська історія”, “Золотий ключик”, “Вовк і троє поросят”.
 • 2000 – 2010 рр. – “Ще раз про Червону шапочку”, “Небезпечна пригода”, “Коза-дереза”, “Хто розбудить сонечко?”, “Дівчинка і ведмідь”, “Хоробра Улянка”, “Котик і півник”, “Як лисичка пташкою була”, “Бука”, “Вирішуй сам”, “Три міхи хитрощів”, “Шурочка-Снігуронька”, “Курочка Ряба”, “Кошеня на снігу”.
 • 2010 – 2022 рр. – “Веселі ведмежата”, “Лисичка-сестричка і вовк-панібрат”, “Попелюшка”, “Пастушка і Сажотрус”, “Теремок”, “Весела подорож”, “Стариган з крилами”, “Суворий іспит”, “Стрибаюча принцеса”, “Півтори жмені”, “Всі миші люблять сир”, “Муха-цокотуха”, “Коза -Дереза”, “Мишка і рожева стрічка”, “Спогад”, “Все буде Україна”, “Дитинства світ”.

Запрошуємо відвідати театр і насолодитись довершеною грою акторів і ляльками власного виробництва театру.

Comments

.,.,.,.