Де слухали і творили музику у Вінниці в ХІХ-ХХ століттях

Музика починається з любові до мелодії або звучання певного інструменту. Щоб музика була приємна та милозвучна потрібна певна специфіка звучання, грамота і гарне знання специфіки кожного музичного інструменту. Як і в кожного явища є своя історія, так і у музики вона теж є. Розповімо вам про історію становлення музики у Вінниці і еволюцію смаків Вінничан у ХІХ-ХХ століттях.Далі на vinnytsia-trend.

Початок

Музика не виникає сама по собі. Спочатку мають бути або природні задатки або навчання. Навіть якщо є природні задатки потрібно щоб професіонал направив у правильне русло усі дарунки природи. Історія музичної науки на Вінниччині розпочинається ще у ХV столітті, коли при усіх школах і навчальних закладах навчають церковному співу. В брацьких школах навчали ще й гри на музичних інструментах. В середині XVII століття на Вінниччині починає діяти єзуїтський колегіум в якому обов’язковим предметом є спів у хорі і нотна грамота. В кінці XVIII століття в місті починають діяти польські академічні гімназії в яких музичне виховання було обов’язковим. В кінці XIX століття починають відкриватися численні приватні музичні школи. 

У післяреволюційні роки ХХ століття розпочався бум на хори, капели, оркестри і велике бажання мас вивчати музику. Бажанння і потребу частково задовольняв Народний дм, який розташовувався на Замості (нині зруйнований, на місці нього стоїть будівля будівельного технікуму). Збудований у 1902 році знаменитим вінницьким архітектором Григорієм Артиновим приймав у себе глядачів і музикантів. Різноманітні концерти, музичні вечори, лекції на музично-історичні теми проводили різноманітні клуби Вінниці. Клуби і групи, які на той час існували: “Робітничо селянський”, “Центральний”, “Рідна хата”, “Польський клуб”.

Клуби і гуртки міста

В період до початку Великої вітчизняної війни у Вінниці діяли музичні гуртки: 

  • літературно-артистичні товариства в період з 1908-1918 роки;
  • Народна консерваторія з 1920-1922 роки;
  • Музичне товариство імені М. Д. Леонтовича з 1922-1928 роки;
  • Державна естрада з 1928 по 1937 роки;
  • Мюзикл холл з 1928-1937 роки;
  • Симфонічний оркестр Радіокомітету;
  • Обласна державна Єврейська капела імені Шолом-Алейхема;
  • Оперний театр імені Леніна;

Усі ці організації здійснювали музично – розважальні концерти і виступи. Проте на весні 1937 року відбулося об’єднання хорової капели імені Леонтовича, Мюзик -холу, Олбдержестради і симфонічного оркестру в один концертний колектив. Працює цей колектив у обласній філармонії.

Музична просвіта також розширюється із заснуванням музично-драматичного театру імені Садовського. Спочатку в музично-драматичному театрі виступали гастролюючі співаки і актори, а потім Гнатом Юрою був створений Вінницький музичний театр імені Івана Франка.

Музична освіта

У 1933 році при Радкомітеті відкривають першу дитячу музичну студію. В школі починають відкривати навчання на таких інструментах, як: скрипка, віолончель і народних інструментах. Це була майбутня Музична школа №1.

Дитяча музична школа №2 знаходиться на Замості та заснована у 1976 році. Найбільша музична школа в Україні.

Музичне училище

 Починаючи з відкриття Вінницького музичного училища, в 1958 році, починається нова епоха у музиці міста Вінниця. Адже за стінами училища природній дар студентів професіонали – викладачі вибудовують в талант. Студенти в минулому і професіональні музиканти та співаки прославляють місто не тільки в Україні, а й за кордоном.

Музика у місті почала звучати з далеких віків і продовжує далі. Створення музики – велика робота, яка потребує часу і сил, а навчання – великої витримки та любові до музики. У місті Вінниця існує можливість бажаючим навчатися як у школі так і середньому навчальному музичному закладі для подальшої можливості здобуття вищої освіти. 

Comments

.,.,.,.