Народні академічні ансамблі відтворюють за допомогою співу і танцю традиції нашого народу. Пісні, музика, костюми – усе у виступі народне і максимально наближене до оригінального. Дорослі і дитячі колективи важко і плідно працюють, щоб донести тонкощі української народної пісні і музики. Далі на vinnytsia-trend.
Розглянемо найбільш відомі у Вінниці академічні колективи для дорослих і дітей.
Ансамбль пісні і танцю “Поділля”
Із звільненням Вінниці від німецько-фашиських загарбників у 1944 році починається історія найстарішого ансамблю Вінниці. Відновлення роботи філармонії розпочало історію колективу. Колектив було створено на базі капели ім. М. Леонтовича, яка існувала до війни з 1919 року по 1941 рік у Вінниці. Першим художнім керівником було обрано Олександра Середюка.
Через важке повоєнне становище колектив було розформовано і створено ансамбль бандуристів, яким керував Віктор Джерджого. Формуванням репертуару ансамблю зайнявся фолькльорист, композитор і педагог Родіон Скалецький. Створив для ансамблю пісню під назвою “Вітерець Поділля”. Згодом назва пісні стала назвою колективу.
Художніми керівниками колективу в різні роки були дуже відомі люди:
- Анатолій Мархлевський (професор київського університету культури);
- Володимир Хазанович;
- Серафим Гладецький.
Колектив було нагороджено за досягнення у розвитку музичного і танцювального мистецтва і присвоєно Грамоту президії Верховної Ради УРСР у 1972 і 1974 рр.
Головним номером філармонії в 1960-70 рр. стає дует бандуристок Лілії і Віри Ткачук, заслужені артистки КБАРСР (Кабардино-Балкарська Автономна Радянська Республіка) Бандуристки Лілія і Віра Ткачук брали участь, як представники мистецтва Вінниччини, на ІХ Всесвітньому фестивалі молоді в Софії. Гастролювали на Кубі, в Польщі, Німеччині, Росії, Монголії, Чехії. Нагороджені грамотами та відзнаками Міністерства культури УРСР.
“Поділля”
Починаючи з 1982 року ансамбль пісні і танцю перейменували на “Поділля”. Збільшено штат учасників, створено хорову, хореографічну і оркестрову групи.
В той час найбільше навантаження лягає на плечі художнього керівника Григорія Новікова і головного балетмейстера Тетяни Новікової.
З 1986 року колектив очолював Віталій Газінський (відомий диригент, народний артист України, почесний громадянин Вінниці). Разом з Газінським працювали над колективом:
- Едуард Зілінський – хормейстер;
- Ніна Гнатюк і Михайло Хоменюк – поети;
- Іван Масляєв – режисер;
- Ірина Попенко і Костянтин Вітавський – художники.
Майже десять років пропрацював на посаді керівника Віталій Газінський.
У 1995 році керівником ансамблю стає заслужений артист України Василь Ткаченко.
З 1996 року керівником і головним балетмейстером ансамблю пісні і танцю “Поділля” стає Анатолій Кондюк (заслужений артист України).
Головними скульпторами ансамблю на той момент були:
- Віктор Волков (заслужений артист України) – головний хормейстер;
- Володимир Пиріг – керівник оркестру;
- Людмила Кондюк (заслужена артистка України), Віктор Марценюк – балетмейстери;
- Володимир Черевик – завідуючий постановчою частиною.
В розвиток колективу своєю багаторічною і сумлінною працею внесли великий внесок тріо заслужених артисток України: Галина Король, Лідія Остапчук, Олександра Остапчук.
Репертуар ансамблю, в основному, складається з подільського фольклору. Який дбайливо зібраний і опрацьований талановитими збирачами та дослідниками народної творчості:
- Настею Присяжнюк;
- Гнатом Танцюрою;
- Родіоном Скалецьким;
- Марією Руденко;
- Зоєю Чорною.
Гастролював ансамбль “Поділля” по усій Україні і за її межами: від Москви і до Сибіру, Молдова і Далекий Схід, Швейцарія, Польща, Англія, Франція.
Офіційним рішенням Міністерства культури і туризму України від 13 грудня 2012 року колективу пісні і танцю “Поділля” присвоєно статус академічного. Далі на filarm.vn.ua.
Ансамбль народного танцю “Барвінок” 
Ансамбль танцю “Барвінок “ був створений у 1984 році. Засновником і незмінним художнім керівником за всі роки є Петро Бойко (народний артист України, кавалер ордену “За заслуги”, заслужений діяч мистецтв України, кавалер міжнародного ордену ООН – “Орден посмішки”).
“Барвінок” – один із кращих хореографічних колективів в Україні і світі. Народний ансамбль танцю “Барвінок” був одним із перших дитячих колективів в Україні. Основа репертуару ансамблю – українські народні пісні. Більшість танцювальних номерів поставлена Народним артистом і засновником Петром Бойком.
У 1987 році “Барвінку” присвоєно почесне звання “Зразковий художній колектив”. Цього ж року “Барвінок” запросили до Москви на зйомки в центральне телебачення для привітання країни з Першотравнем (в той час дуже почесна місія).
У листопаді 1987 року “Барвінок” відобразив на сцені палацу “Україна” засобами хореографії сумно відому Чорнобильську трагедію. На жаль, через засекреченість цієї проблеми, було заборонено ансамблю виконувати данне творіння.
В кінці грудня 1987 року відбулась прем’єра першого одноактного дитячого балету “Пригоди Барвінка”. Після такої великої вистави балет “Пригоди Барвінка” вважають діамантом Української культури. В творі використані українські народні і козацькі пісні.
З 1986 року ансамбль “Барвінок” частий гість на Харцерському фестивалі “Золота ялина “, який проходить в місті Кельце, Польща.
В 1989 році ансамбль “Барвінок” стає лауреатом Республіканської премії імені М. Острозького. Ансамбль запрошували на зйомки до Москви, Владивостока, Києва, Львова, Одеси.
Починаючи з 1989 року велика увага приділяється вивченню фольклору Поділля. Створено фольклорну групу на базі ансамблю для відтворення на сцені музичної спадщини. Створена студія художньої вишивки “Барвінкові візерунки”.
Специфіка навчання
Кожен учасник ансамблю “Барвінок” окрім хореографії навчається співу, вишиванню, грі на одному або кількох музичних інструментах. Аналогів такому навчанню немає ні в Україні, і в світі.
Фольклорна група відтворює автентичний фольклорний матеріал, який сама збирає. Діти збирають, систематизують, розшифровують народний фольклор (з допомогою викладачів). Діти намагаються виконувати пісню чи обряд найближче до оригіналу.
Юні учасники “Барвінка” гастролюють по країнах світу і без проблем співають: українською, польською, російською, англійською, іспанською, сербською, німецькою мовами. Без проблем грають японську і китайську народну музику.
Підбір концертних костюмів – дуже відповідальна місія. Використовуються костюми з колекції народного одягу, яку зібрали гуртківці або виготовлена у майстерні за зразками.
Починаючи з 1991 року про ансамбль в Україні призабули і він був більш відомий за кордоном, ніж на Батьківщині.
Багаторічна співпраця Вінницького “Барвінка” з Японією дала можливість здійснити більше 200 концертів в цій країні.
У 1995 році ансамбль отримав своє власне приміщення. Створено Вінницький міський центр художньо-хореографічної освіти дітей та юнацтва “Барвінок”. В центрі навчається близько 1600 дітей віком від 5 до 17 років.
Серпень 2000 року стає для “Барвінка” знаковим, адже колектив перемагає у фестивалі “Наша земля – Україна” який проходив у всесвітньо відомому дитячому таборі “Артек”. В змаганні брали участь 20 колективів з усіх куточків світу.
В 2002 році ансамблю було присвоєно почесне звання “Народний художній колектив”.
В 2005, 2006 рр. ансамбль “Барвінок” перемагає в Польщі, Іспанії, Сербії, Англії.
Майже кожного року ансамбль “Барвінок” отримує нагороди і призові місця на змаганнях та виступах. Прославляє Вінницю і Україну на весь світ. Показує народні пісні і фолькльор в усій красі, феєричності і насиченості українським духом. Далі на barvinok.edu.vn.ua/.
Звичайно, ми описали не усі колективи Вінниці, а найбільш відомі. Вінниця – місто, в якому народжуються талановиті люди, які прославляють рідне місто і Україну на весь світ. Запрошуємо вас відвідати найближчі виступи академічних театрів нашого міста і зануритись в феєрію музики, пісні і танцю, які відтворюють дорослі і дитячі колективи міста Вінниця.