Компресійні панчохи для операції: особливості та використання

Одне з найнебезпечніших післяопераційних ускладнень – тромбоз і тромбоемболія, особливо при проведенні операцій у травматології та ортопедії, наприклад, операції із заміщення кульшового суглоба пов’язано з тим, що операції проводяться в безпосередній близькості від великих вен, а також з нерухомим станом хворого.

Щоб знизити ризик тромбоутворення, використовуються компресійні панчохи для операції протиеболічного трикотажу, що створює градуйовану компресію.

Як працюють протиемболічні вироби

Принцип роботи протиемболічного трикотажу у тому, що він забезпечує правильний фізіологічний розподіл тиску по нозі. Просвіт вени звужується, що сприяє покращенню роботи клапанів.

Максимальний тиск панчохи чинять в області стопи і кісточки, поступово цей тиск зменшується по ходу від стопи до стегна, в області талії тиск дорівнює 0.

В результаті збільшення діаметра поперечної судини кров виштовхується з вузької ділянки в розширену. При використанні компресійних панчох зникають причини згущення крові та формування тромбів, кровотік активізується, покращується кровообіг у нижніх кінцівках. Крім того, завдяки підтримці м’язового каркасу, стабілізується робота венозних клапанів, що перешкоджають зворотному току крові.

Антиемболічні панчохи бувають білого та світло-бежевого кольору. Такі кольори не спотворюють кольори виділень із рани, які необхідно бачити лікарю для оцінки стану ран.

Види трикотажу

Залежно від призначення існує 2 види панчохи:

  • шпитальні панчохи використовуються для запобігання тромбоутворенню після операцій;
  • Протиемболічні панчохи для пологів використовуються в процесі вагітності та під час пологів для профілактики судинних захворювань та пошкодження венозних стінок під час пологових потуг.
    Антиемболічні панчохи на відміну від звичайного компресійного трикотажу не призначені для щоденного носіння, їх використовують для запобігання тромбоемболії. Звичайні компресійні панчохи використовують щодня для профілактики та під час лікування венозної недостатності.

Коли використовуються

Кому потрібні антиемболічні панчохи, призначає лікар. Зазвичай їх використовують у таких випадках:

  • у момент оперативного втручання або під час пологів;
  • при тривалому постільному режимі, наприклад, коли людина лежить у реанімації після операції;
  • після операцій на венах для створення необхідного рівня компресії.

Компресія антиемболічних панчох

Щоб розібратися, як вибрати клас компресії, треба знати, які бувають панчохи, що використовуються для операцій:

  • I клас, що створює компресію 18-23 мм.рт.ст. використовуються до та після пологів. Їх використовують при оперативному втручанні і в тому випадку, коли людина має схильність до тромбоутворення, а тривалість операції більше 45 хвилин. Також їх використовують, коли у післяопераційному періоді прописаний тривалий постільний режим;
  • ІІ клас – 23-33 мм.рт.ст. використовуються при оперативному втручанні 45 хвилин і більше у разі, коли у пацієнта діагностована варикозна хвороба. Ці ж панчохи можуть бути призначені для відновлення у післяопераційному періоді;
  • ІІІ клас – 33-45 мм.рт.ст. використовується в тому випадку, коли у пацієнта діагностована ХВН, тромбофлебіт, лімфатична венозна недостатність, а також відновлення в післяопераційному періоді.

Підбір розміру

Як вибрати розмір може підказати лікар чи консультант ортопедичного салону.

Якщо панчохи обрані неправильно за розміром, то вони не будуть робити потрібної дії – великі панчохи не забезпечать належної компресії, а маленькі будуть тиснути, порушуючи кровообіг, викликаючи судоми та дискомфорт.
Щоб визначити розмір, треба зробити кілька вимірів:

  • обхват стегна;
  • обхват гомілки у найширшому місці;
  • обхват в області щиколотки;
  • Довжина стопи.
    Отримані результати порівнюють із розмірною таблицею та підбирають відповідну пару.

Як використовувати

Щоб отримати від використання панчохи максимальний ефект, треба їх правильно використовувати.

Як одягти панчохи підкаже лікар. Щоб панчохи правильно сиділи, треба при одяганні дотримуватися наступних правил:

  • Панчохи одягають вранці перед операцією чи перед пологами. Якщо ви вже ходили без панчох, то треба лягти на ліжко, підняти ноги під кутом 45° і потримати в такому положенні 15-20 хвилин. Щоб полегшити становище, можна поставити ноги на спинку ліжка. Це необхідно, щоб зменшити набряклість, яка могла утворитися під час ходьби.
  • Панчоху збирають гармошкою, вставляють ногу носком у мисочну частину панчохи і далі натягують її на ногу, ретельно розправляючи. Панчоху фіксують гумкою у верхній стегновій частині.

Як носити панчохи має прописати лікар. Зазвичай антиемболічні панчохи у перші дні носять постійно, після дозволу лікаря їх можна знімати вночі. Вдень панчохи не знімають. Якщо правильна компресія та розмір панчохи обрані правильно, то вони не викликатимуть дискомфорту протягом усього дня.

Як довго носити панчохи також визначає лікар. Середня тривалість носіння антиемболічного трикотажу до 3-х місяців, але вона може відрізнятися при різних операціях і повністю залежить від стану пацієнта. Ефективність та тривалість терапії залежить від того, наскільки пацієнт правильно та точно виконує рекомендації лікаря.

Як прати антиемболічний трикотаж, зазначено в інструкції до виробу. Щоб панчохи зберегли свої властивості протягом усього терміну носіння, треба дотримуватися наступних правил:

  • Прати вироби треба вручну. У деяких випадках, якщо є вказівки виробника, їх можна прати у пральній машині на делікатному режимі;
  • Для прання використовують делікатні засоби чи звичайне мило. Не можна використовувати відбілюючі засоби;
  • Викручувати панчохи не можна. Для видалення води панчохи акуратно віджимають за допомогою рушника;
  • Сушать панчохи у горизонтальному положенні у природних умовах у захищеному від сонячного світла місці;
  • Прасувати панчохи не можна.

Comments

.,.,.,.